Teatr w małym mieście i Drzwi otwarte CIS
,,Dwa teatry i Drzwi Otwarte krzyskiego CIS”
W sobotnie popołudnie, 29 czerwca, na placu w domu katechetycznym przy Kościele NSPJ w Krzyżu Wlkp., odbyły się dwa spektale teatralne, zrealizowane w ramach projektu „Teatr w małym mieście”. Przedsięwzięciu teatralnemu, którego organizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp., towarzyszyło uroczyste otwarcie krzyskiego Centrum Integracji Społecznej. Założyciel, a zarazem kierownik Centrum Integracji Społecznej Magdalena Zatorska, przedstawiła cele i zadania centrum i zaprosiła Burmistrza Krzyża Wlkp. Zygmunta Jasiewicza o uroczyste przecięcie wstęgi. Wszystkich uczestników uroczystości zaproszono do zwiedzania obiektu, w którym przygotowane zostały wystawy zdjęć pamiątkowych, jak również poczęstunek.
Około godziny 19.00, w ramach projektu edukacyjnego „Teatr w małym mieście” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, odbyło się piewsze z dwóch przedstawień dla dzieci w wykonaniu Teatru Łata z Poznania. Projekt realizowany jest przez Fundację Wspomagania Twórczości Niezależnej i poznańskich artystów, którzy zaprosili do partnerstwa Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp. Ideą projektu jest pokazanie teatru ulicznego mieszkańcom małych miejscowości. Teatr uliczny jest w tym projekcie traktowany jako sztuka dziejąca się „tu i teraz”, a także jako uniwersalny i zrozumiały dla wszystkich środek wyrazu artystycznego.
Wszystkie dzieci chętnie brały udział w ,,Podróży dookoła świata” prowadzonej przez leśnego skrzata. Zwiedzali ciepłe kraje, opalając się na plaży, wykonując zadania pokazywane przez ratownika w płetwach, ucząc się pływania. Z ogromnym zachwytem publiczność przyjęła podróż do Hiszpani, gdzie groźny byk walczył ze skrzatem, jak na prawdziwym rodeo.
Zwiedzali tak przez prawie godzinę, bawiąc się i poznając różne zakątki świata.
Program animacyjno-teatralny okazał się wstępem do świetnej zabawy, wywołał wiele radości i uśmiechy, nie tylko u najmłodszych widzów.
Po zmroku, na tle oświetlonego Kościoła, wystąpił Teatr Ewolucji Cienia z spektaklem kostiumowym dla dorosłych pt.,,Fin Amor - Miłość dworna”, opowiadającym historię miłości dwóch postaci Jego i Jej – bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Był to niezwykle spektakularny spektakl, wykorzystujący różnorodne techniki teatralne, robiący ogromne wra żenie na uczestnikach. Naturalna sceneria - widok miasta i Kościoła o zmroku, wielkie postacie na szczudłach, żywy ogień, piękna muzyka, i roztańczeni aktorzy – wszystkie te elementy utworzyły niezapomniane widowisko. Długie brawa były dowodem na to, że sztuka wywołała wielkie emocje, i na długo zostanie w sercach i pamięci.
M-GOK