Dożynki Gminne
Dożynki to święto ludowe, połączone z uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac polowych. Tegorocznym Dożynkom Gminnym, które odbyły się na Stadionie Miejskim w Łokaczu Małym, towarzyszyła piękna pogoda. Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana przez księży z parafii gminy Krzyż Wlkp. Mszę wzbogaciła gra Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Po mszy świętej przyszła pora na część oficjalną uroczystości. Gości powitał burmistrz Miasta i Gminy Krzyż Zygmunt Jasiewicz wraz sołtysem wsi Bielice Nowe Henrykiem Sitko, który był współgospodarzem dożynek. Głos zabrał również Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Tadeusz Teterus. Ponadto życzenia przesłali parlamentarzyści, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w uroczystości. Gospodarzami tegorocznego święta plonów byli Pani Anna Szumowska i Pan Michał Knaupe, którzy wspólnie z burmistrzem podzielili wśród ludzi chleb, wypieczony z mąki tegorocznego ziarna. Pani Anna Szumowska mieszka w Lubczu Wielkim. Razem z mężem Jerzym gospodaruje na ponad 72 hektarach, na gruntach położonych w Lubczu Wielkim, Lubczu Małym i Krzyżu Wlkp. Gospodarstwo ukierunkowane jest na chów trzody chlewnej oraz bydła opasowego. W gospodarstwie rolnym pracuje już blisko 20 lat. Poprzednio należało ono do rodziców Pana Jerzego. W strukturze gruntów dominują grunty orne, na których produkowane są zboża, proso, ziemniaki. Pozostałe grunty to użytki zielone. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane a zabudowania gospodarcze przystosowane są do obowiązujących norm i standardów. Produkty z gospodarstwa sprzedawane są na rynku krajowym, część z nich wykorzystywana jest na pasze dla posiadanych zwierząt. Państwo Szumowscy wychowują trójkę dzieci. Pan Michał Knaupe mieszka we wsi Wizany. Gospodarstwo rolne o powierzchni 23 hektarów nabył w 2008 roku i prowadzi je wspólnie z narzeczoną. W gospodarstwie dominują użytki zielone, ponadto produkuje się w nim zboże i borówkę amerykańską. Prowadzona jest również hodowla kur niosek. Uzyskane produkty sprzedawane są na rynku krajowym. Pan Michał angażuje się w pracę na rzecz swojej wsi i gminy. W kadencji 2010-2014 był członkiem Rady Sołeckiej. W obecnej kadencji pełni funkcję sołtysa. Był inicjatorem i organizatorem obchodów 300-lecia wsi Wizany. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim w kadencji na lata 2015-2019. W dalszej części wręczono listy gratulacyjne dla wyróżniających się rolników. W tym roku otrzymali je: Państwo Izabela i Adam Galosowie, Państwo Anna i Jerzy Szumowscy, Państwo Elżbieta i Mariusz Burzyńscy, Państwo Halina i Zbigniew Szumowscy (wszyscy z Lubcza Wielkiego), a także Państwo Stefania i Andrzej Świetlikowie oraz Pan Tomasz Świetlik (wszyscy z Brzegów).
Po części oficjalnej rozpoczęła się część sportowo-rozrywkowa. Jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Po koncercie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Komisja konkursowa, w skład której weszły Panie Irena Rygielska – przedstawiciel Urzędu Miejskiego, Pani Magdalena Zatorska – przedstawiciel organizacji pozarządowych, oraz Pani Stanisława Bździel – przedstawicielka sołectwa, które nie brało udziału w konkursie, przyznała następujące nagrody: miejsce pierwsze dla sołectwa Brzegi, miejsce drugie zdobyło sołectwo Łokacz Wieki, a dwa miejsca trzecie zdobyły sołectwa Lubcz Wielki i Lubcz Mały. Dużą atrakcją podczas tegorocznych dożynek było gotowanie z gwiazdą – Dianą Volokohovą - finalistką programu MasterChef. Bardzo profesjonalnie przeprowadziła pokaz kulinarny, opowiadając przy tym o swoich doświadczeniach. Chętni mogli skosztować wspaniałych smakołyków przygotowanych przez Panią Dianę. Tradycyjnie już odbył się Kiermasz Dożynkowy, podczas którego wystawcy mogli zaprezentować swoje wyroby i kolekcje. Organizatorzy zadbali również o dzieci, które tego dnia nie mogły narzekać na nudę. Stoisko animacyjne, gdzie można było pomalować twarz czy własnoręcznie przygotować bransoletkę, było oblegane przez najmłodszych. Ratownicy z WOPR ,,Anioły” z Trzcianki prowadzili kurs udzielania pierwszej pomocy. Każdy kto przeszedł go pozytywnie w nagrodę mógł skorzystać z jazdy w kuli powietrznej. Z dziećmi i dorosłymi bawili się również aktorzy teatru Wagabunda z Krakowa. W międzyczasie na terenie stadionu odbywały się konkurencje Spartakiady Dożynkowej, której organizatorem był LZS Relax, w ramach realizacji zadania publicznego, współfinansowanego przez gminę Krzyż Wlkp. Mieszkańcy wiosek zmierzyli się w konkurencjach sportowych takich jak: piłka nożna, podnoszenie ciężarka, przeciąganie liny, czy też bardziej widowiskowych jak bieg z jajkiem czy rzut wałkiem do kukły. Tegoroczną edycję Spartakiady wygrało sołectwo Łokacz Mały, drugie miejsce zdobyła Kuźnica Żelichowska a trzecie Lubcz Wielki. Po emocjach związanych z konkurencjami przyszła pora na ucztę dla oczu i uszu. Na scenie zatańczyły dziewczyny ze Szkoły Astra Luna z Wałcza. Połączyły gorącą rumbę z nowoczesnym hip-hopem. Po ich występie przyszła pora na koncert gwiazdy wieczoru, którą był zespół Karpowicz Family. Znani ze śląskiej telewizji artyści poderwali krzyską publiczność do tańca. Następnie przyszła pora na występ grupy M-Fire z Miałów, która zaprezentowała taniec światła. Do zabawy, która trwała do późnych godzin nocnych, przygrywał zespół Opus z Wielenia.
Organizatorami Dożynek Gminnych był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia z terenu miasta i gminy. W tym roku wsparli nas:
LZS "Relax” w Krzyżu Wlkp., CARITAS przy Parafii N.S.P.J. w Krzyżu Wlkp. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy z siedzibą w Krzyżu Krzyż Wlkp., Krzyskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół, Ogrody Działkowe „Bratek” i „Kolejarz”, Stowarzyszenie na Rzecz Dziecka i Rodziny „Słoneczny Dom”, Klub Seniora w Krzyżu Wlkp., Koło Pszczelarskie, Kościół Zielonoświątkowy, Stowarzyszenie Łokaczanki, Centrum Integracji Społecznej, Zakład Usług Komunalnych, Lokalne Centrum Wolontariatu oraz Grupa Modlitewna Margaretki. Serdecznie dziękujemy również sponsorom, którymi w tym roku byli: Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne z Huty Szklanej, Firma Ilpol Wizany, Spółdzielnia Kołek Rolniczych Huta Szklana, Lubusko-Drezdenecki Bank Spółdzielczy Oddział w Krzyżu Wlkp., Hurtownia Agrobud - p. Agnieszka Rejmaniak, Ośrodek Wypoczynkowy Świderek w Krzyżu Wlkp., Firma Standrew S.A., Agro-Wiz Państwo Wiza, Teresa Pławińska. Sponsorami darmowej FotoBudki byli – Wilk Tours, Ilpol, Standrew, Serwis części A. Czarnkowski,