facebook
BIP
Mgok KrzyЕј logo
Przejdź do zawartości

Dożynki Gminne

DOŻYNKI GMINNE KRZYŻ WLKP. 29 SIERPNIA

Koniec żniw i prac na polach to w Polsce tradycyjnie czas dożynek, czyli ludowego święta, które jest dziękczynieniem za zebrane plony. W tym roku dożynki gminne odbywały się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Świderek. Rozpoczęła je msza święta, koncelebrowana przez księży z Gminy Krzyż. Pod sceną ustawione zostały wieńce dożynkowe z Brzegów, Lubcza Małego, Lubcza Wielkiego oraz Łokacza Wielkiego, które zostały poświęcone przez księży. Po mszy zgromadzonych gości powitał burmistrz Miasta i Gminy Krzyż Zygmunt Jasiewicz, a także sołtys wsi Łokacz Wielki Jacek Spychała. To właśnie to sołectwo było w tym roku gospodarzem dożynek. Tegoroczne święto zaszczycili swoją obecnością wicestarosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Jacek Klimaszewski, Radni Rady Miejskiej na czele z przewodniczącą Elżbietą Thomas, sołtysi z Gminy Krzyż a także rolnicy i członkowie organizacji pozarządowych z terenu Gminy Krzyż. Życzenia przysłali również parlamentarzyści, którzy nie mogli dotrzeć na uroczystość osobiście. Starostami dożynek byli Elżbieta Reitzig ze Stefanowa oraz Zbigniew Szumowski z Lubcza Wielkiego.
Pani Elżbieta Reitzig wspólnie z mężem Andreasem mieszka w Stefanowie. Gospodaruje na ponad 112 hektarach, gruntów, położonych w Stefanowie, Łokaczu Wielkim i Brzegach. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie na chów bydła rasy Hereford. Posiada nowoczesny park maszynowy, dostosowany do potrzeb produkcyjnych. Wprowadzono w nim szereg innowacji proekologicznych takich jak przydomowa oczyszczalnia ścieków, kolektory słoneczne czy ekologiczna kotłownia na pelet. Ponadto, Pani Elżbieta z mężem prowadzą Dworek nad Drawą. Można z niego korzystać przez cały rok. Dla gości organizowany jest aktywny wypoczynek jak jazda konna, wędkarstwo, kajakarstwo. Kwatera jest skategoryzowana przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej GG  kategoria ***. Gospodarstwo otrzymało następujące wyróżnienia: II miejsce w VII edycji konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kat : ekologiczne gospodarstwo towarowe w 2011 i 2014 roku, I miejsce w województwie wielkopolskim na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2011 roku, I miejsce w konkursie WWF na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego w 2015 roku, I miejsce w konkursie na najładniejsze gospodarstwo w powiecie w 2015 roku.
Pan Zbigniew Szumowski wraz z żoną Haliną i trójką dzieci mieszka w Lubczu Wielkim. Od 1997 roku prowadzi wieloobszarowe gospodarstwo rolne. Ukierunkowane jest ono na chów trzody chlewnej i bydła opasowego. Dominują w nim użytki zielone – 24 hektary, a grunty orne obsiewane są przez zboża jare. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane w ciągniki rolnicze, maszyny do zbioru siana i słomy a zabudowania gospodarcze przystosowane są do obowiązujących norm i standardów. Produkty z gospodarstwa sprzedawane są na rynku krajowym, a część produktów wykorzystywana jest na pasze dla posiadanych zwierząt. Pan Zbigniew jako producent mleka był wielokrotnie wyróżniany za jego wysoką jakość, posiada również tytuł Rolnika Roku Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
Wręczono również medale i listy gratulacyjne dla wyróżniających się rolników. W tym roku otrzymali je: Izabela i Adam Galosowie, Anna i Jerzy Szumowscy, Ewa i Michał Matkowscy, Halina i Zbigniew Szumowscy, Angelika i Andrzej Świnoga, Stefania i Andrzej Świetlikowie, Małgorzata i Piotr Małysowie, Hanna i Krzysztof Grzymała, Anna i Karol Hellmann, Elżbieta i Andrzej Szkoda, Jadwiga i Jan Nawojczyk, Krystyna i Leszek Biskupowie, Dorota i Marian Komarniccy, Anna i Tadeusz Kostka, Elżbieta i Andreas Reitzig, Agata Sobieralska, Beata i Leszek Futymowie, Elżbieta i Zbigniew Rutkowscy, Zbigniew Kowalski, Agnieszka i Daniel Synowiec, Andrzej i Danuta Synowiec, Urszula i Zbigniew Łasiccy, Michał Gawroński, Teresa i Piotr Wojciechowscy, Edward i Kazimiera Jacuńscy, Andrzej Hliwa, Ryszard Matkowski z małżonką.
Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury, po burzliwych obradach zadecydowało, że w tym roku zwyciężył wieniec z Łokacza Wielkiego, drugie miejsce zajął wieniec z Lubcza Wielkiego a trzecie z Brzegów. Wyróżnienie trafiło do Lubcza Małego.
Po części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne. Jako pierwsza zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierownictwem Mieczysława Sorbala. Następnie wystąpił zespół Vesely Halychany (Weseli Galicjanie) z Tarnopola na Ukrainie. Przepiękny śpiew, niecodzienne instrumenty i kolorowe stroje bardzo podobały się krzyskiej publiczności. Swoje umiejętności zaprezentował również krzyski Michael Jackson – Patryk Karzkowiak.
Równocześnie z występami, na wszystkich zebranych czekało mnóstwo atrakcji. Jedną z nich był Kiermasz Dożynkowy. Twórcy z naszego regionu zaprezentowali swoje dzieła. W tym roku zobaczyć można było stoiska następujących artystów: Monika Florek (malarstwo), Halina Zydor (haft krzyżykowy), Józef Broka (malarstwo, rzeźba), Bronisław Sudnik (kolekcja wyzuwaczy), Agnieszka Majer (rzeczy z szafy),  Piotr Jagła (witrażownictwo), Warsztaty Terapii Zajęciowej Wieleń (rękodzielnictwo), Edward Krysiak (haft krzyżykowy), Joanna Peksa (wyroby z wikliny), Barbara Kowal i Katarzyna Kubiś (dekoracje z naturalnych surowców), Kamila Dymek (rysunek). Nowością była fotobudka, w której można było zrobić sobie serię zdjęć i na miejscu je wydrukować. Wszyscy odwiedzający mogli liczyć na darmowy poczęstunek, który został przygotowany przez organizacje pozarządowe. Zadbano również o najmłodszych. Wesoła Mrówka rozdawała słodycze. Panie malowały twarze, zdobiły koszulki, zaplatały warkocze a także bawiły się z dziećmi. Ciekawą atrakcją był Książkobus, gdzie dzieci słuchały bajek i otrzymały upominki. Po raz kolejny zbierano pieniądze na szczytny cel. W tym roku prowadzona była zbiórka na leczenie Dominika Wamberskiego. Pani Katarzyna Mazur-Kina wspaniale poprowadziła aukcje, sprzedawano losy oraz placki. Dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie na motocyklach członków Stowarzyszenia PCT Riders. Od piątku trwał Turniej Wsi. Pan Grzegorz Korus z LZS Relax, prowadził konkurencje sprawnościowe. Zwyciężyła drużyna z Łokacza Małego, drugie miejsce zdobyły Wizany a trzecie Lubcz Wielki.
Po występie Galicjan, na scenie rozpoczęło się karaoke. Dzieci śpiewały swoje ulubione piosenki. Następnie przyszła pora na występ kobiety Fakir – Arashi, która zaprezentowała taniec brzucha, taniec na szkle, połykanie miecza a także połykanie ognia. Występ wywołał wielki aplauz wśród publiczności. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Playboys. Trójka młodych artystów porwała do zabawy krzyską publiczność, która razem z nimi śpiewała największe przeboje zespołu. Na zakończenie organizatorzy przygotowali wspaniałą niespodziankę jaką był pokaz sztucznych ogni przepięknie zgranych z muzyką.
Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Gmina Krzyż Wlkp., Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, sołectwo Łokacz Wielki oraz organizacje pozarządowe: Klub Miłośników Turystyki Rowerowej „DYNAMO” Krzyż Wlkp., Łokaczanki, Stowarzyszenie PCT Riders, Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych "Nie Zwykła Rodzinka", Stowarzyszenie Krzyskie Towarzystwo "Amazonki", Stowarzyszenie Przyjaciół Kuźnicy Żelichowskiej, Ludowy Zespól Sportowy "RELAX" w Krzyżu Wlkp., CARITAS przy Parafii N.S.P.J. w Krzyżu Wlkp., Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów , Krzyskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół, Ogrody Działkowe „Bratek” i „Kolejarz”, Stowarzyszenie na Rzecz Dziecka i Rodziny „Słoneczny Dom”, Klub Seniora w Krzyżu Wlkp., Koło Pszczelarskie, Kośćiół Zielonoświątkowy w Krzyżu Wlkp., Grupa modlitewna Margaretki, Koło PZW Kolejarz. Imprezę poprowadziły Izabela Przybyszewska i Katarzyna Mazur-Kina.
    Dziękujemy serdecznie za wsparcie sponsorom: Firma Ilpol Wizany, Spółdzielnia Kółek Rolniczych Huta Szklana, Lubusko-Drezdenecki Bank Spółdzielczy Oddział w Krzyżu Wlkp., Gospodarstwo Rolne Agata Sobieralska, Hurtownia Agrobud - p. Agnieszka Rejmaniak, Ośrodek Wypoczynkowy Świderek w Krzyżu Wlkp., Firma Standrew SA, Hurtownia Panów Rybarczyka i Stańczewskiego, Zakład Usługowy KOST-POL, Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne Zbigniew Bandura, Agrowiz Państwo Wiza, Zygmunt Galos, Robert Boch – spływy kajakowe Drawą, Fotobudka Toma Fot, Grzegorz Korus, działkowcy i pszczelarze, Radni Rady Miejskiej w Krzyżu Teresa Pławińska, Elżbieta Thomas i Robert Kozłowski, a także rolnicy Zbigniew Szumowski i Andrzej Szkoda.

Online: 1     Licza odwiedzin: 4705962
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: : biuro@mgokkrzyz.pl