25-lecie Samorządu Terytorialnego
To była uroczystość na miarę takiego jubileuszu. W piątek 29 maja samorządowcy wszystkich kadencji spotkali się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, by wspólnie świętować 25-lecie samorządu terytorialnego w naszym kraju.
Wszystkich zebranych powitał chór ze Szkoły Podstawowej im. BoWiD, który wykonał m.in. "Pieśń o Krzyżu". Następnie głos zabrał burmistrz Krzyża Wlkp., witając zaproszonych gości, wśród których byli: wicestarosta Jacek Klimaszewski, Anna Fręś - zastępca wójta gminy Drawsko, Jan Graczyk - zastępca burmistrza Wielenia, a także ci, którzy na przestrzeni minionego ćwierćwiecza zasiadali w Radzie Miejskiej. Zygmunt Jasiewicz dziękował mieszkańcom, przedsiębiorcom, stowarzyszeniom i organizacjom społecznym za przyczynienie się do rozwoju miasta i gminy. Słowa podziękowania kierował też pod adresem sołtysów, pracowników Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych. Mówił ponadto o wyzwaniach, przed którymi stanął krzyski samorząd w pierwszych latach istnienia. Natomiast Maciej Kozik - dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu - przybliżył w ciekawy sposób historię oraz podstawy ustrojowe samorządu terytorialnego w Polsce. Z kolei Halina Wylegała - kierownik referatu ogólnego Urzędu Miejskiego - przedstawiła rys historyczny krzyskiego samorządu, prezentując składy Rady Miejskiej wszystkich kadencji.
Bardzo ważnym momentem piątkowej uroczystości było wręczenie wykonanych specjalnie na tę okazję pamiątkowych medali. Z rąk burmistrza Zygmunta Jasiewicz i przewodniczącej Rady Elżbiety Thomas odebrali je radni wszystkich kadencji w latach 1990-2015, sołtysi, działacze samorządowi, dyrektorzy zakładów i instytucji samorządowych, prezesi organizacji i instytucji samorządowych, obecni i emerytowani pracownicy Urzędu Miejskiego, a także księża z parafii w Krzyżu Wlkp. i Żelichowie. W sumie wyróżniono w ten sposób ponad 100 osób.
Z okazji 25-lecia samorządu Miejsko-Gminny Ośrodek zorganizował dwa konkursy dla dzieci i młodzieży z krzyskich placówek oświatowych. Pierwszy z nich - plastyczny - odbył się pod hasłem "Moje miasto. Moja gmina". Jury oceniło 46 prac, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach. A oto laureaci: Przedszkole Oliwier Larowski,Maciej Bocian,Tatiana Lembicz Wyróżnienia: Zuzanna Oleszek, Jan Smatlan, Lena Michałek, Hanna Pyrz, Marta Dymek.Klasy I-III szkoły podstawowej Zbigniew Gzyl,Zuzanna Paśko,Patrycja Dąbrowska
Wyróżnienia: Sebastian Stróżyna, Zofia Kwapis, Amelia Suchta.
Drugi konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VI SP, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. A jego uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę o samorządzie w Polsce i Krzyżu Wlkp. 18 maja 26 najlepszych w eliminacjach szkolnych spotkało się w etapie gminnym, by rozwiązać test. W najmłodszej kategorii laureatkami zostały: Martyna Łopińska, Martyna Janczyszyn i Joanna Ignasiak, a wyróżnienie otrzymała Marietta Wysoczańska. Wśród gimnazjalistów nagrody odebrali: Justyna Kowal, Aleksander Kaczmarek i ex aequo Dominika Kołodziej oraz Sonia Michałek. W najstarszej grupie najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem: Adam Matkowski (LO im. majora Henryka Sucharskiego), Robert Schab (Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich) oraz Martyna Kosicka (Zespół Szkół Ogólnokształcących) i Natalia Soboń (Zespół Szkół).
Jak wiadomo, promocja jest jednym z podstawowych narzędzi marketingu, którego potrzebuje przecież również przestrzeń publiczna. Stąd wziął się pomysł nakręcenia filmu promującego miasto i gminę Krzyż Wlkp. Około 10-minutowa produkcja miała swoją oficjalną premierę podczas piątkowej uroczystości. A doskonałym uzupełnieniem rocznicowych obchodów był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu młodych, ale już utytułowanych solistów: sopranistki Marii Domżał i śpiewającego barytonem Adama Kutnego, którym na fortepianie akompaniowała Olena Skrok.
Piotr Szkoda