facebook

VIII Letnie Spotkania Kameralne

Trochę ludowych pieśni z Roksaną Wardengą.

Moniuszko, Lehar, Bizet i Lara – melodie różnych narodów.  

W piątek 26 lipca szykuje się występ ramach projektu „Moniuszko – ku pokrzepieniu serc”, w którym usłyszymy śpiewaczkę obdarzoną wyjątkowo pięknym mezzosopranem, Roksanę Wardengę, laureatkę licznych konkursów wokalnych.

To prawda, że usłyszymy pieśni i arie największych kompozytorów Europy. Kiedy słucham Verdiego, wiem, że kompozytor „Aidy” czerpał z ludowych motywów włoskich, Manuel de Falla z hiszpańskich, a Lehar z węgierskich. Muzyka narodów pozwoliła wyzwolić z nas to, co w nas najpiękniejsze. Nie bez powodu mówią, że muzyka łączy obyczaje. W tym miejscu pozwolę sobie opowiedzieć o rozmowie, jaką miałem z Wiesławem Ochmanem. Wielki tenor przebywał w Argentynie, gdzie śpiewał w słynnej operze Teatro Colon w Buenos Aires. Po przedstawieniu wszyscy artyści znaleźli się w jednym miejscu, w którym było bardzo dużo ludzi. Ci rozpoznali śpiewaków i zwrócili się, by każdy wykonał pieśń pochodzącą z ich kraju. Dopowiem, że w takich teatrach obsada jest najczęściej międzynarodowa. Wiesław Ochman wykonał niezwykle popularną już w XIX i XX wieku pieśń śpiewaną po dworach „Czerwony pas”. Pieśń przyjęto niezwykle owacyjnie. Wcale mnie to nie dziwi, gdyż mamy w naszym skarbcu niezliczoną ilość pieśni, które mogą zachwycić każdego. Mistrzem pieśni dorównującym najlepszym europejskim kompozytorom był Stanisław Moniuszko. W piątkowy wieczór w Domu Kultury w Krzyżu Wlkp. pani Roksana wykona melancholijną „Pieśń wieczorną” i niezwykle ekspresyjną „Groźną dziewczynę”. Będą też arie w oper Moniuszki. Potem trochę złamiemy konwencję i melomani usłyszą arie lub pieśni Bizeta, Lehara czy Lary. Sami Państwo usłyszycie, że „płaszcz na naszym duchu jest nie wyżebrany, lecz świetnościami naszych dawnych przodków świetny”. Dwa słowa o obu paniach. Pani Roksana Wardęga obdarzona jest mocnym i pięknie brzmiącym mezzosopranem. W ciągi ostatnich trzech lat zdobyła liczne laury w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich (Kudowa Zdrój, Busko Zdrój, Krynica, Katowice). Z równym powodzeniem występuje w repertuarze operowym, jak i w repertuarze kantatowo-oratoryjnym. Od kilku lat współpracuje z młodą i niezwykle utalentowaną pianistką Mirellą Malorny-Konopką, która jako akompaniatorka występuje w prestiżowych konkursach polskich i zagranicznych.

Co czeka melomanów z Krzyża i okolic w najbliższym czasie. Na VIII Letnie Spotkania Kameralne Krzyż 2019 składają się cztery koncerty, podczas których usłyszymy aż troje laureatów międzynarodowych konkursów wokalnych. Oprócz popisów wokalnych będzie też koncert kameralny z udziałem muzyków jednej z najlepszych polskich orkiestr NFM z Wrocławia. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest jeden z najwybitniejszych śpiewaków polskich Jarosław Bręk. Przypomnę, że Radę Programową tworzą artyści, jakich nie wymarzyłbym w najlepszych snach, a jednak takie sny się zdarzają.   

Serdecznie zapraszam do Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Krzyżu Wlkp. na godz. 19.00 w piątek 26 lipca 2019 r. Proszę dokładnie czytać informacje na plakatach, gdyż w Krzyżu Wlkp. koncerty odbywają się też w gościnnych murach obu kościołów. Na zakończenie nasza koleżanka, Teresa Lorenc otrzyma z rąk Marszałka Województwa honorową odznakę „Zasłużony dla Woj. Wielkopolskiego”.    

 

Wiesław Pietruszak

 

 

 

Online: 2     Licza odwiedzin: 3168236
Drodzy internauci, zapraszamy do współredagowania strony internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Ewentualne sugestie, pomysły oraz informacje o imprezach organizowanych w naszej okolicy prosimy nadsyłać na adres e-mail: biuro@mgokkrzyz.pl
I. Projekt "Rozwijanie umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieży Orkiestry Dętej z Krzyża Wlkp."
II. Projekt "Organizacja i promocja twórczości muzycznej dla społeczności lokalnej poprzez zakup instrumentu muzycznego z wyposażeniem"
- realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013
III. Projekt Organizacja czasu wolnego mieszkańców poprzez zakup wyposażenia dla M-GOK w Krzyżu Wlkp.
IV. Projekt Zadanie w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. ,,Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"